Student
    placeholder

    Outstanding Graduates Recognized at Class Night

    Frank J. O’Hara Awards for General Academic Excellence were presented to members of The University of Scranton’s class of 2019 with the highest GPA in each of the University’s colleges at Class Night on campus. From left: O’Hara Award recipients Daniel T. Muenkel, Samuel John Morano, Laura Elizabeth Freedman and Kellie Rebecca Smigel; Rev. Scott R. Pilarz, S.J., president; and Jeff Gingerich, Ph.D., provost and senior vice president for academic affairs.
    May 28, 2019

    The University of Scranton honored 64 members of its undergraduate class of 2019 for academic excellence, service or both. The awards were presented at Class Night on May 24 on campus.

    Students with the highest GPA in each of the University’s three undergraduate colleges were presented Frank J. O’Hara Awards for General Academic Excellence, a memorial to the late administrator who served the University for 53 years.

    This year’s O’Hara Award recipients were: Laura Elizabeth Freedman, West Milford, New Jersey, and Samuel John Morano, Clarks Summit, for the College of Arts and Sciences; Daniel T. Muenkel, Fishkill, New York, for the Kania School of Management; and Kellie Rebecca Smigel, Blairstown, New Jersey, for the Panuska College of Professional Studies.

    Also recognized was prestigious scholarship award recipient Thomas G. McGinley, Glenn Dale, Maryland, who received Fulbright Award to Finland.

    In addition, students were honored for outstanding academic achievement in their fields of study and leadership and service.

    The students honored, and the awards received are as follows:

    Nicole Alexis Angiuoli, Glen Gardner, New Jersey, Pennsylvania Institute of Certified Public Accountants Award;

    Hanna Elizabeth Basilii, Lansdale, Excellence in Electronic Commerce Award;

    Michael Nicholas Boland, Dallas, Excellence in Economics Award;

    Rachel Elizabeth Brophy, Philadelphia, Excellence in Environmental Science Award;

    Julianne E. Burrill, Vly Cottage, New York, Excellence in Exercise Science and Sport Award;

    Katie Alice Butler, Mahwah, New Jersey, Excellence in Management Award;

    Gabriella Cacciola, Tuckahoe, New York, Edward J. Spitzer Scholarship Award;

    Emily Catherine Carr, Elmhurst Township, Mary E Quinn Award for Excellence in Secondary Education;

    Patrick A. Chapman, Morrisville, Jesuit Community Award;

    Angela Coen, Garden City, New York, Excellence in Women’s Studies Award;

    Julia A. Consiglio, Oceanside, New York, Excellence in Theatre Award;

    Matthew J. Coughlin, Jenkintown, Prof. Timothy H. Scully Award for Excellence in Political Science;

    Kristin Brianne Curry, Doylestown, Excellence in Computer Science Award;

    Julia G. Decker, Bethel, Connecticut, Excellence in Counseling and Human Services Award;

    Joseph Michael Delmar, Flourtown, Professor Joseph P. Harper Award for Excellence in Physics;

    Gianna Marie Dollard, Southampton, Excellence in Entrepreneurship Award;

    Anne Patricia Ferketic, West Hartford, Connecticut, Excellence in Health Administration Award;

    Mark J. Ferraro, Jr., Peckville, Excellence in Chemistry Award;

    Gabriela Claire Ferroni, Bryn Mawr, Sigma Theta Tau, International Honor Society of Nursing Award;

    Laura Elizabeth Freedman, West Milford, New Jersey, Professor Bernard J. McGurl Award for Excellence in Communication and the J. Harold Brislin Memorial Award for Excellence in Journalism;

    Sydney R. Garofolo, Freehold, New Jersey, Excellence in Operations Management Award;

    Marlene J. Geerinck, Rivervale, New Jersey, Alumni Loyalty and Service Award;

    Anna Krystyna Giannantonio, New Milford, New Jersey, Excellence in Theology and Religious Studies Award;

    Sergey M. Gnilopyat, Harding, Excellence in Biomathematics;

    Jennifer Anne-Marie Gold, Somers, New York, Excellence in Early and Primary Education Award;

    Rama N. Karadsheh, Allentown, Excellence in Biochemistry Award and American Chemical Society Award;

    Patrick Allen Keehan, Danville, Excellence in Finance Award;

    Emily Pearl Koerner, Toms River, New Jersey, Excellence in Occupational Therapy Award;

    Michelle Rose Krzemieniecki, Honesdale, Prof. Frank C. Brown Award for Excellence in History;

    Peter M. Kulick, Pittston, Dr. A.J. Cawley Award for Excellence in Electrical Engineering;

    Sarah A. Laga, Westbury, New York, Excellence in International Studies Award;

    Shauna Christine Leahy, Hunlock Creek, Excellence in Sociology Award;

    Samantha LoForte, East Islip, New York, Lawrence Lennon Award for Outstanding Service and Achievement in Psychology;

    Karen A. Loftus, Archbald, Excellence in Nursing RN to BSN Award;

    Thomas G. McGinley, Glenn Dale, Maryland, Fulbright Award to Finland;

    Angela Michelle McGovern, Yardley, Excellence in Marketing Award;

    Robert Christopher McGowan, Scranton, Excellence in Psychology Award, ex aequo, and the Student Life Award;

    Elizabeth A. McManus, Brookfield, Connecticut, Excellence in Biochemistry, Cellular and Molecular Biology Award;

    Juliana Rose Melara, Liverpool, New York, Excellence in Philosophy Award;

    Mark Robert Miller, Archbald, Excellence in Business Administration Award;

    Madison A. Montalbano, Rockaway Park, New York, Excellence in Psychology Award, ex aequo;

    Richard M. Motter, Jr., Moscow, Excellence in Mathematics Award, ex aequo;

    Daniel T. Muenkel, Fishkill, New York, Excellence in Accounting Award;

    Nicole Lynn Nardella, Sprng Brook Township, Excellence in Mathematics Award, ex aequo;

    Sinead Eileen O'Brien, Hillsdale, New Jersey, Excellence in Health Advocacy Award;

    Jason R. Palauskas, Scranton, he Military Science Leadership Award;

    Danielle A. Polanco, Otisville, New York, Excellence in Human Resources Award;

    David Lee Rakauskas, Scranton, Excellence in Criminal Justice Award;

    Kelly Ann Reilly, Hicksville, New York, Excellence in Community Health Education Award;

    Sarah Lynn Ricupero, Newfoundland, Excellence in Neuroscience Award, ex aequo;

    Kelsey Lauren Rosa, Bethlehem, Prof. Joseph G. Brunner Award for Excellence in Foreign Languages;

    Allison N. Rosengarden, Flemington, New Jersey, Excellence in Forensic Chemistry Award;

    Ryan A. Sebastianelli, Archbald, Prof. Frank C. Brown Award for Excellence in History;

    Kimberly P. Sheehan, Rockville Centre, New York, Excellence in Applied Mathematics Award;

    Catherine Ann Stapf, Warrington, Excellence in Neuroscience Award, ex aequo;

    Megan Jane Steinmetz, Vestal, New York, Academic Excellence in Nursing Award;

    Madalyne A. Sunday, South Abington Township, Kathryn and Bernard Hyland Memorial Award for Excellence in Biology; and the Lawrence A. Mann Award.

    Nicholas Michael Tofani, Deptford, New Jersey, Excellence in Computer Information Systems Award;

    Elizabeth A. Tolley, Brookside, New Jersey, Excellence in Middle Level Education Award;

    Sara Nicole Wierbowski, Owego, New York, The J.J. Quinn, S.J., Achievement Award for Demonstration of Excellence in English Studies;

    Peter Zabiegala, Scranton, Excellence in International Business Award;

    Brandon M. Zaffuto, Pittston, Prof. Joseph B. Cullather Award for Excellence in English.

    Back to Top